Bina Avantajı

Optimizasyon

Mevcut ekipmanınızdan optimum çalışma performansı elde etme.

Kompresör Yenileme

Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri kompresörlerine uzun bir çalışma süresi sağlamak için, sistem yağı ve vibrasyonu düzenli olarak analiz edilir. Bu testler, dahili sistem komponentlerinin mevcut durumunun detaylı bir resmini oluşturur. Zaman içinde, ekipmanın "aşınma trendi"nin oluşturulmasına da yardımcı olur. Bu, servis uzmanlarımızın, kompresörünüzün küçük çaplı bir bakıma mı yoksa adamakıllı bir elden geçirmeye mi ihtiyacı olduğunu anlamalarını sağlar.

Kompresör Yenileme hizmeti kompresörünüzün yeni gibi özelliklere ve çalışma şartlarına dönmesini sağlar:

Kapsamlı temizlik: Söküldükten sonra bütün kompresör parçaları 90°C'de ultrasonik ve yüksek basınçlı temizlikten geçer.
Açıklık ölçümleri: Deliklerin, rotorların, millerin ve kapasite kontrol sisteminin detaylı kalibrasyonu.
Mekanik parçalar: Optimum çalışma durumuna getirmek için gerekli yerlerde taşlama ve parlatma.
Motor: Kapsamlı elektrik testleri, polisaj veya değiştirerek yeni motor takma.
Orijinal kalitede parça değiştirme: Yataklar, contalar, tek yönlü vana, kapasite kontrol vanası, gasket takımı, motor terminalleri, çarklar.
Yeniden montaj: Aynı sonuçları elde etmek için orijinal teknik özelliklere uyarak.
Paketleme: kompresör boyanır ve çalışma sahanıza nakil için paketlenir.

Minimum sıkıntı, maksimum avantaj

Su chiller'inizi yılın daha soğuk aylarında daha az kullanıyor olabileceğinizi biliyoruz. Bu yüzden Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri Kompresör Yenileme, takviminize uyacak şekilde ayarlanabilir. Tam kompresör bakımı genelde 3 haftadan daha kısa sürer ve gerekliyse geçici değiştirmeler ayarlanabilir.

Adyabatik Soğutma

Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri'un Adyabatik Soğutma sistemine geçtiğinizde sorunlarınızın çözüldüğünü göreceksiniz. Olumsuz koşullarda çalışan tüm hava soğutmalı ekipmanlarınızın performansını yükselten benzersiz bir sisteme geçeceksiniz. Soğutmayı sağlamak için enerji kullanmayan Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri Adyabatik Soğutma sistemi güvenilirliği ve aldığınız verimi yükseltir.

Avantajlar:

 • Sistem enerji tüketiminde azalma: 10°C'lik sıcaklık düşüşü enerji tüketiminde %13'lük düşüş ile anında maliyetten tasarruf elde etmenizi sağlar.
 • Dış hava sıcaklığı yaz aylarında üst noktalarına ulaştığında bile cihaz dizayn kapasitesini kesintisiz olarak karşılar.
 • Düşük basma sıcaklığı sayesinde uzun kompresör ömrü.
 • Ortam sıcaklıklarının yüksek olduğu yerlerde R404 soğutucu akışkan retrofit işlemi.
 • Serpantinlerin önüne konan ağın sağladığı gölge serpantinler üzerindeki solar radyasyon etkisini ortadan kaldırır.
 • Bu ağ kendini temizleyen bir filtre görevi görerek serpantinleri korur.

HVAC sisteminizin ısı eşanjörünün daimi şekilde maksimum verimlilikte çalışmasını sağlayın

Su tabanlı soğutma sistemleri, artan enerji kullanımı ve yüksek işletme maliyetleri ile sonuçlanacak ve verimlilikte düşüşe neden olacak ısı eşanjörü yüzeylerinde tortu oluşumu riski ile karşı karşıyadır. Araştırmalar gösteriyor ki kondenser borularındaki sadece 0,6 mm tortu tabakası chiller ısı transferi verimliliğini %34 azaltmakta ve enerji tüketimini %21 artırmaktadır.

Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri otomatik boru temizleme sistemi, ısı eşanjörü yüzeylerinde tortu oluşumunu tamamen engellemek amacıyla sürekli çalışan benzersiz bir hidro mekanik temizleme sistemidir.

Sonuç: İşletme kapasitesi ve verimlilik sürekli olarak maksimum seviyede tutulur, bu da genel enerji tüketimini düşürür. Ve yüksek maliyetli ve zaman kaybına sebep olan kimyasal temizleme için HVAC sisteminizin kapatılmasına kesinlikle gerek kalmaz.

Hızlı, basit montaj Teslimat öncesinde tüm kontrol cihazlarının monte edilmiş olması sebebiyle, Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri otomatik boru temizleme sistemini tercih ettiğinizde hızlı ve problemsiz bir kurulumun faydalarını göreceksiniz. Sahada sistem kontrol cihazlarının montajı ve test edilmesi için zaman kaybedilmemesi amacıyla her şey sisteme bağlı ve kullanıma hazırdır.

Otomatik Boru Temizleme

İşletmede yüksek verimlilik: chiller sürekli olarak optimum verimlilikte çalışır, bu da düşük enerji tüketimi ve maliyet tasarrufu sağlar. Daha uzun chiller ömrü: Yatırımınız daha kısa sürede geri döner, çünkü kompresör hiçbir zamantasarım sınırlarının dışında çalışmaz ve kondenser borusunda korozyon engellenir. Chillerinizi durdurmak zorunda kalmazsınız: Otomatik boru temizleme sistemi chiller çalışırken kondenser borularını sürekli olarak temizler. Düşük temizleme sistemi İşletme maliyetleri: Değiştirilmesi gereken sarf malzemeler sadece otomatik temizleme sisteminde kullanılan sünger toplardır. Daha düşük su arıtma maliyetleri: Su arıtması sadece yardımcı ekipmanlarda tortu oluşumunu engellemek için gereklidir, bu da su arıtması için kullanılan kimyasallarda %50'ye varan oranda maliyet tasarrufu sağlar. Çevre dostu: Otomatik temizleme sisteminde kimyasal kullanılmaz.

Güç Faktörü Düzeltme

Güç faktörü chiller kurulumunuzu nasıl etkiler

Elektrik faturanız Elektrik şirketleri tesislerindeki tüketime göre müşterilerine iki tipte fatura keserler; Aktif Güç ve Reaktif Güç. kW cinsinden ölçülen aktif güç tamamen mekanik enerjiye çevrilebilen çalışma gücüdür. Reaktif Güç çalışmaları için kullanmak üzere elektrik motorları tarafından manyetik alan oluşturmak üzere çevrilen çalışma sağlamayan güçtür. Bu kVAr olarak ölçülür.

Güç Faktörü Nedir?

İki bileşenin yani Aktif Güç ve Reaktif Gücün vektörel çarpımı Görünür Güç olarak adlandırılır ve kVA cinsinden ölçülür. Güç Faktörü (cos _) aktif gücün görünür güce oranıdır. Örnek: 0,7 ortalama güç faktörü ile elektrik şebekesinden binanıza bağlanan 200 kVA değerinde bir yük, 200 x 0,7 = 140 kW Aktif Güç sağlayacaktır.

Düşük Güç Faktörü sizin için ne anlama gelmektedir?

Elektrik şirketleri, daha fazla akım üretmeleri ve sağlamaları gerektiği için düşük güç faktörüne sahip olan müşterilerine genelde ekonomik bir ceza uygularlar. Bu enerji maliyetlerini artırır. Bu gerçeğe ek olarak düşük güç faktörü voltaj düşüşlerine neden olur ve elektrik sisteminin dağıtım kapasitesini azaltır. Örnek: Önceki örnekte eğer güç faktörü 0,7 değerinden 0,9 değerine yükseltilirse kullanılabilir güç 200 x 0,9 = 180kW'a yükselir, bu da bağlı olan aynı yük ile ( artışa karşılık gelir.

Güç Faktörü nasıl iyileştirilir

Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri tarafından tasarlanan kapasitör paneli doğrudan chiller üzerine kurularak Güç Faktörü tam yükte 0,95 değerine yükseltilebilir. Her chiller için kısmi yük koşullarında bile chiller'in güç faktörünü 0,88'e kadar düzeltmek amacıyla bir kapasitör paneli tasarlanmıştır. Örnek: 0,7'den 0,95'e güç faktörü düzeltmesi reaktif gücü 2/3'üne kadar azaltır.

Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri tarafından yetkilendirilen teknisyen tarafından devreye alınan bu basit ve hızlı kurulabilen çözüm mevcut dağıtım kapasitesini artırmak ve enerji maliyetlerini azaltmak amacıyla hemen sizin için çalışmaya başlar. Birçok durumda yatırım getirisi iki yıldan daha az olacaktır.

Ses Azaltma

Akustik Çözümler

Var olan HVAC ekipmanı kabul edilemeyen bir gürültü kaynağı olabilir. Orijinal ses düzeyi gereksinimleri karşılanmış olsa bile, chiller'ın çalıştığı ortam değişmiş olabilir.

Genellikle bu durum şunların sonucudur:

 • Kurulum etrafındaki yeni inşaat işi
 • Sistem için daha zorlu çalışma koşulları
 • Çevresel gürültü düzenlemelerinin değişmesi
 • Binadaki gürültü kirliliği toleransında azalma

Bir chiller artık memnun etmiyorsa, çözüme yönelik bir eylemde bulunmanın zamanı gelmiştir. Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri, uygulamanın ticari, klinik, konaklama ve endüstri gibi belirli gereksinimlerine göre özel bir çözüm sunma kapasitesine sahiptir.

Çeşitli Çözümler

Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri gürültü azaltma çözümleri, var olan sistemin, çalışma ortamının ve gerekli gürültü azaltma seviyesinin kapsamlı bir değerlendirmesine bağlıdır. Ses emisyonunun kaynaklarını değerlendirerek, en etkili çözüm seçilebilir.

Kompresör ses muhafazası: Yarattığı gürültüyü emmek için kompresör etrafına amaca uygun tasarlanmış bir muhafaza takılabilir. Fan hızı azaltma: Hızlı dönen fanların yarattığı hava sıkıntısı, gürültü seviyesini artıran önemli etmenlerindendir. Özel düşük gürültülü ve düşük hızlı fanlar takılabilir. Gece saati ayarları: Geceleri gürültü en rahatsız edici düzeydedir ancak HVAC talepleri de genellikle daha düşüktür. Ses emisyonları, karanlık saatlerde fan hızı düşürülerek azaltılabilir. Kompresör tahliye susturucusu: Tıpkı bir arabanın susturucusunun motor egzozunun gürültüsünü zalttığı gibi, amaca yönelik tasarlanan susturucular da HVAC sisteminin kompresör tahliyesine takılabilir. Bunlar, gürültünün emilmesi için dahili emici bölmeleri kullanarak chiller performansı optimizasyonu üzerindeki kısıtlamaları en aza indirir. Akustik duvar ses bariyerleri veya tam ekipman muhafazası: Bu çözümler, yukarıda bahsedilen yaklaşımlar makul olmadığında kullanılacak çeşitli alternatifl erdir.

Kullanıcı avantajları

Erken farkına varma, erken düzeltici Eylem garantisi sunar. Yılın 365 günü, günün 24 saati proaktif ölçüm. Bina ve sisteminizin çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkilerinde azalma. Ekipmanınızın çalışmasında iyileşme.

Sızmalar güvenilirliği ve enerji verimliliğini etkiler

 • Maliyetli arıza riskinde azalma
 • Ekipmanınızın ömründe uzama.

Optimum soğutucu akışkan yüklemesi component gerilimini azaltır. (AB) F-Gaz düzenlemesine ve/veya ozon düzenlemesi işyeri kurallarına (emniyet ve güvenlik) ve diğer Ulusal düzenlemelere uygunluk.

Temel özellikler

 • Standart izleme sistemi
 • Teknoloji: Yarı iletken
 • Entegre görüntülü ve sesli alarm
 • Çoklu soğutucu akışkan kontrolü
 • Hassasiyet: 10 ppm
 • Analog bağlantı: Serbest röleler
 • Bir Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri Bina Yönetim Sistemine bağlanabilir

Premium izleme sistemi

 • Teknoloji: Fotoakustik Kızılötesi
 • LCD ekran
 • Çoklu soğutucu akışkan kontrolü
 • Hassasiyet: 1 ppm
 • Dijital bağlantı: Serbest röleler, 4-20 mA analog çıkış veya seri iletişim (RS 232)
 • Bir Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri Bina Yönetim Sistemine bağlanabilir

Kaçak Testi

Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri, soğutucu akışkanın nereden sızdığını tespit etmek için özel olarak tasarlanmış kaçak test prosedürü sunar. Bu prosedür, bütün Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri bakım sözleşmelerinin bir parçasıdır, fakat ayrı bir servis çözümü olarak da sipariş edilebilir.


2018 Ürün Kataloğumuz (PDF)

York
Daikin
Johnson
Lennox
Rhoss
Eurochiller
Climaveneta

MERKEZ OFİS

15 Temmuz Mah. Koçman Cad. Ziyal Plaza B Blok Kat:1/B Güneşli Bağcılar / İstanbul
0212 485 00 45


0212 485 22 25


info@optimummekanik.com.tr

TEKNİK SERVİS

İkitelli O.S.B Mah. İSTEKS C3 Blok Sok. C3 Blok Apt. Kat: Bodrum No:23 Başakşehir / İstanbul
servis@optimummekanik.com.tr

BİZİ TAKİP EDİN

Faaliyetler alanlarımız ve ürünler hakkında bilgi almak için bizi takip ediniz...