Bina Avantajı

Modernizasyon

Sisteminizin bir kısmını veya tamamını güncellemek için en son teknoloji ile hedeflenen müdahaleleri kullanma.

Uyarlanabilir Frekans Sürücüsü

Yüksek teknoloji çözümü ile düşük enerji maliyetleri

Çoğu binada soğutulmuş su sistemi, en çok enerji tüketen ikinci sistemdir. RTHD Adaptive Frekans Sürücüsü (Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri Bina Avantajlari Servislerinden retrofit kiti olarak temin edilebilir), chiller'inizin tükettiği enerji için büyük tasarruf sağlayabilir.

Verimlilik kazançlarıyla enerji tasarrufu sağlar

Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri AFD, düşük yükte chiller verimini artırarak elektrik faturalarında düşüş sağlarken, aynı zamanda binanın soğutma gereksinimlerini karşılar. Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri chiller kapasite kontrolü ve Adaptive Frekans Sürücüsü kombinasyonu chiller'ınızın verimini %35'e kadar artırır.

İşletimsel faydal

 • Chiller'ın daha düşük kapasitelerde çalışmasını sağlayarak başlatma-durdurma döngülerini azaltır.
 • Motordaki yıpranmayı ve aşınmayı azaltarak kompresörün güvenilirliğini artırır.
 • Çekilen başlatma akımını %85'e varan düzeyde azaltarak, işletim gerilimini ve motorda ısı oluşumunu azaltır.
 • Sabit bir güç faktörü sunarak elektrik faturanızda azalma sağlar.

Soğutma grubu kontrol yenileme işlemi

Birçok binada HVAC sistemi bütün enerji maliyetlerinin yaklaşık %45'ini oluşturur. Bu maliyetleri daha etkin bir biçimde kontrol edebilecek olsaydınız, ederdiniz. Operatörlere, chiller tesisinin en verimli düzeyde çalışmasını sağlama konusunda yardımcı olur. Bütün bunlar, daha derin bir kavrayış olanağının yanı sıra daha hızlı yanıt süreleri sunan bir grafik kullanıcı arabirimi sayesinde sağlanmıştır.

 • Operatör üretkenliğini geliştirir
 • Sektördeki en iyi uyarlanabilir kontrol algoritmalarını kullanarak kesintisiz çalışma sağlar
 • Chiller çalışmasını optimize eder
 • Açık protokol esnekliği sayesinde Bina Otomasyon Sistemlerine daha kolay entegrasyon olanağı sunar

Chiller kontrolü çalışma personeli, chiller tesisinin kontrolünü daha önce görülmemiş bir biçimde ele alır. Bu ileri düzey kontrol cihazları iyileştirilmiş bina performansında karşılığını bulur, bu da enerji verimliliğini artırır. Santrifüj chillerlerinin ünü ve güvenilirliği üzerine kurulu bu yenilik, yeni veya eskiden kalan Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri chillerlerini, kullanımı kolay renkli grafik ekranı ve ileri kontrol teknolojisiyle geliştirir.

Serbest Soğutma Çözümü

Binanızı kullanan kişiler için daima en yüksek ortam konforu standartlarını sağlamak için çalışmanız doğaldır. Ancak, işletme giderleri ile karbon ayak izini azaltmak ve bir yandan da mevzuat gerekliliklerine tam uyum sağlamak konusunda sürekli bir baskı altında olduğunuza da şüphe yoktur. Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri Serbest Soğutma çözümü, binanızın enerji tüketimini düşürerek bu zorlukları aşmanıza yardımcı olacaktır. Atmosfer koşulları elverişli olduğunda, soğutma ihtiyacınızı karşılamak için dışarıdaki havadan yararlanın.

Koşulların elverişli olduğu tüm bina tipleri için uygun

Bina tipi ne olursa olsun, dışarıdaki hava sıcaklığı düşük olduğu sürece Serbest Soğutma kullanılabilir. Çevresel koşulların elverişli olduğu yerlerde, yıl boyunca soğutma ihtiyacı olan sağlık merkezi, veri merkezi veya proses soğutma sanayi gibi faaliyetler, Serbest Soğutma avantajından yararlanmak için idealdir.

Daha uzun ekipman ömrü

Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri Serbest Soğutma çözümü, kompresörlerdeki aşınma ve yıpranmayı azaltacak şekilde soğutma gruplarının çalışma saatinin düşmesi ve ekipman ömrünün uzaması anlamına gelir. Ek bir avantaj da, Serbest Soğutma ile soğutma ihtiyacınız karşılanırken, soğutma grubu rutin bakım işlemlerini gerçekleştirebilme olanağıdır.

%60'a varan enerji tasarrufu

Coğrafi konuma ve kullanım yüküne ihtiyacına bağlı olarak, Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri Serbest Soğutma ile birlikte Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri Chiller Soğutma Grubu Kontrolleri, chiller soğutma grubu enerji tüketiminde %60'a varan tasarruf sağlayabilir.

Hızlı ve kolay entegrasyon

Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri Serbest Soğutma çözümü, mevcut chiller soğutma grubunuzun yanına kolaylıkla kurulabilir. Çözümün, chiller soğutma grubunuza sorunsuz bir şekilde entegre edilmesi konusunda, Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri 'in soğutma sistemi tasarım ve uygulamaları alanındaki uzmanlığına güvenebilirsiniz.

OptiPlant

Daha düşük işletme ve bakım maliyeti:

 • Daha az süreyle çalıştığı için enerji tüketimini %15 veya üzeri oranda azaltarak İşletme maliyetlerini düşürür.
 • Daha az süreyle çalışması, bileşenlerin kullanım ömrünün artırır ve bakım maliyetlerini düşürür.
 • Kolay soğutma grubu kontrolü: sezgisel ekranlar tesisin kolay izlenmesini ve kontrolünü sağlar.
 • Tesis çalışmasını izleyebilme: yedi günlük olay kaydını ve sistem sıcaklığı trendlerini görüntüler.
 • Hızlı yatırım geri dönüşü: orta boyutlu bir ofis binasında geri ödeme iki yıldan daha az bir sürede gerçekleştirilebilir.

Temel özellikler

Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri'in kontrol uzmanlığı ile bütünleşmiş ticari soğutma sistemlerine yönelik eşsiz bilgi birikimi, hazır bir kontrol çözümü olan OptiPlant'i üretmiştir. OptiPlant kontrol dışı bir teknisyen tarafından kurulabilir, işletmeye alınabilir ve çalıştırılabilir. Görsel olarak sezgisel ekran sayesinde çözümü daha hızlı ve kolay bir şekilde işletmeye alınabilir. Kontrol özelliklerine de daha hızlı ve kolay erişilebilir.

İsteğe bağlı ölçüm

 • Her bir soğutma grubunun enerji tüketimini ölçer
 • Ekranda günlük, haftalık ve yıllık güç tüketimi gösterilir
 • Verimlilik seviyesini ölçer

Kısmi Isı Geri Kazanımı

Tesisiniz için ücretsiz enerji

Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri ısı eşanjörü, tesisinizin su devresine bağlantıyıkolaylaştırılacak şekilde tasarlanmıştır. Tasarımı, original sistem performansı ve güvenliğini sağlarken geri kazanım kapasitesini optimal seviyede tutar.

Geri kazandığınız enerji, ortamı ısıtmak, defrost ya da kazanlarda suyun ön ısıtılması amacıyla kullanılabilir.

Yatırımın geri dönüşü

Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri ısı geri kazanım çözümleri, tam bir yatırım getirisi hesaplaması da içerir. Optimum Mekanik ve iklimlendirme Sistemleri ısı geri kazanımı, yük türü, çalışma saatleri ve yıl boyu sıcaklık profi li gibi binanızın özel çalışma koşullarını hesaba katar. Hesaplama, enerji tasarrufu simülasyonları sağlar ve yatırımınızın geri dönüş süresini hesaplar. Birçok ülkedeki yerel idari makamlar, ısı geri kazanım sistemleri bulunduran kurulumlara mali teşvik sunmaktadır. Bu durumda, yatırımın geri dönüşü çok daha cazip hale gelebilir.


2018 Ürün Kataloğumuz (PDF)

York
Daikin
Johnson
Lennox
Rhoss
Eurochiller
Climaveneta

MERKEZ OFİS

15 Temmuz Mah. Koçman Cad. Ziyal Plaza B Blok Kat:1/B Güneşli Bağcılar / İstanbul
0212 485 00 45


0212 485 22 25


info@optimummekanik.com.tr

TEKNİK SERVİS

İkitelli O.S.B Mah. İSTEKS C3 Blok Sok. C3 Blok Apt. Kat: Bodrum No:23 Başakşehir / İstanbul
servis@optimummekanik.com.tr

BİZİ TAKİP EDİN

Faaliyetler alanlarımız ve ürünler hakkında bilgi almak için bizi takip ediniz...