Kişi Başına Enerji Talebi 2030 Yılına Kadar Azalacak

12.12.2017 17:33:28
Kişi Başına Enerji Talebi 2030 Yılına Kadar Azalacak

Dünya Enerji Konseyi’nin yayımladığı “Büyük Dönüşüm” raporuna göre, kişi başına enerji talebi 2030 yılına kadar azalacak.

İstanbul’da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında sunulan, Dünya Enerji Konseyi’nin Accenture Strategy ile Paul Scherrer Enstitüsü’nün işbirliğiyle hazırladığı “Büyük Dönüşüm” raporunda, 2030 yılına kadar kişi başına enerji talebinin düşeceğine dikkat çekildi. Enerji talebinin 1970’ten sonra iki katına çıkacağına dair geleneksel öngörülerle çelişen bu tespite göre; teknolojik inovasyon, ülke politikaları ve büyüme beklentilerinin azalması, gelecek 10 yıl içerisinde enerji sektöründe önemli değişikliklere sebep olacak.

“Doğalgazın istikrarlı yükselişi devam edecek”

Rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dünya Enerji Konseyi Senaryolar Başkanı Ged Davis, enerji endüstrisi için önemli sonuçları olacak bir dönüşüm sürecinden geçtiklerini belirtti. Davis, eskiden petrol üretiminin zirveye ulaşmasından söz edilirken, uzmanların yeni trendlere bakarak talebin zirve yapmasından bahsettiğini vurguladı. Araştırmalarında, enerji sektörü için liderler tarafından ve yönetim katlarında dikkatle incelenmesi gereken 7 temel etkiye işaret eden Davis, rapora göre ayrıca enerji tüketiminde de değişlik yaşanacağını ve 2060 itibarıyla elektrik talebinin bugünkünün iki katı olacağını belirtti. Şu anda küresel elektrik üretiminde yaklaşık yüzde 4 kullanılan güneş ve rüzgâr enerjisinin, en fazla büyümenin kaydedileceği alanlar olduğunu aktaran Davis, şöyle devam etti: “2060 yılında güneş ve rüzgâr enerjisinin elektrik üretimindeki payı yüzde 20 ila yüzde 39 arasında seyredecek.

Bir başka senaryoya göre ise birincil enerji kaynakları arasında fosil yakıt kullanım oranı yüzde 50’ye kadar inebilir. Bu da kömür, petrol ve doğalgaz için farklı sonuçlar doğurabilir. Bununla birlikte her üç senaryoda da önümüzdeki 30 ila 40 yıl arasında karbon bütçesinin aşılacağı belirtiliyor. Petrol ise taşımacılıkta önemli bir rol oynamayı sürdürecek ve her üç senaryoya göre de enerji kaynaklarının yüzde 60’ından fazlasını oluşturacak. Diğer yandan doğalgazın istikrarlı yükselişi devam edecek.”

Davis, “Altında yatan sebepler, itici güçler enerji sektörünü değiştirecek” diyerek sadece atıl enerji varlıklarının değil, atıl enerji kaynaklarının ve bunun ülkeler üzerinde yaptığı etkilerin de sorun teşkil ettiği bir dünya ile karşı karşıya olunduğunu ifade etti. Accenture Strateji Yönetici Ortağı Nuri Demirdöven ise tüm senaryolarda 2060 yılında doğalgaz talebinde artış olacağına işaret edildiğini söyledi. Demirdöven, 2035-2045 yıllarında petrol talebinin zirve yaparak inişe geçmesinin beklendiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Yanlış harcama ve kaynak tahsisi enerji yönetimi için geçmişte önemli tehdit oluşturmuştur.

Bu tehdit sektördeki yapısal değişiklikler nedeniyle daha da artacak. Hangi senaryo olursa olsun, lider enerji kuruluşlarının, yeni koşullara en çabuk uyum sağlayan ve şu iki belirleyici adımı atanlar olacağını öngörüyoruz; enerji portföylerinin dengesini yeniden yapılandıranlar ile yönetim ve çalışma biçimlerini ve buna dair organizasyonlarını hem dijital hem iş teknolojilerinden yararlanarak yeniden yapılandıranlar.”

Kaynak: www.yapi.com.tr


Satış Sonrası Hizmetler

GARANTİ ALTINA ALIN!

Sistem performansını, güvenilirliğini ve hizmet süresini etkileyebilen çok sayıda kurulum ve durum değişkeni mevcuttur.

Sistem ömrünün başlarında yaşanan çoğu HVAC arızası ilk çalışma yılında gerçekleşir.

İlk alıştırma aylarında ilk yıl çalışmasını ve kritik parametreleri izlemek çok büyük öneme sahiptir.

SATIŞ SONRASI HİZMETLER


2018 Ürün Kataloğumuz (PDF)

MERKEZ OFİS

15 Temmuz Mah. Koçman Cad. Ziyal Plaza B Blok Kat:1/B Güneşli Bağcılar / İstanbul
0212 485 00 45


0212 485 22 25


info@optimummekanik.com.tr

TEKNİK SERVİS

İkitelli O.S.B Mah. İSTEKS C3 Blok Sok. C3 Blok Apt. Kat: Bodrum No:23 Başakşehir / İstanbul
servis@optimummekanik.com.tr

BİZİ TAKİP EDİN

Faaliyetler alanlarımız ve ürünler hakkında bilgi almak için bizi takip ediniz...